Behöver du en interimslösning?

Vi erbjuder dig den chef, specialist, projektledare eller annan kvalificerad ekonom som du behöver!

Ibland behövs det en förstärkning av den egna organisationen under en period. I vissa fall uppstår behovet med mycket kort varsel och andra gånger kan det planeras i god tid.

En sak brukar vara gemensam för dessa behov. Du behöver någon som snabbt och självständigt kan komma in i ansvaret, arbetet och organisationen. Du har själv begränsat med tid att visa.

Våra konsulter
När vi rekryterar våra konsulter har vi alltid detta i tankarna. De personer vi anställer och associerar till oss har alla en gedigen bakgrund inom sitt område. De har en bevisat god trackrecord och har fått fina referenser. Vi väljer också ut dem som med sin personlighet har förmåga att fungera väl med andra människor och i olika miljöer.

Våra konsulter har normal 10- 30 års erfarenhet inom ekonomiområdet. Dessa konsulter har erfarenhet som t.ex.

  • CFO, ekonomichef, controllerchef, koncernredovisningschef, redovisningschef, koncerncontroller, divisionscontroller, finanschef, treasurychef, internkontrollchef
  • Business Controller, Financial Controller, ekonomiansvarig, redovisningsansvarig, koncernekonom, koncernredovisningsekonom, kvalificerad redovisningsekonom
  • Specialist inom redovisningsområden som IFRS, US GAAP, fastighetsredovisning

Vill du se fler exempel på tjänster vi upprätthållit och utvecklat på interimsbasis, läs under respektive tjänst, via denna lista.

Det är mycket vanligt att vi inom ramen för en befattning driver projekt eller utvecklingsarbeten. I vissa fall är det en tanke från början, i andra fall blir det en naturlig följd av de möjligheter den anlitade konsulten ger genom sin kompetens och erfarenhet.

Många gånger lämnar konsulten över till någon i din egen organisation. Våra konsulter är tillgängliga för dig även efter avslutat uppdrag, per telefon eller möten för att vid behov stötta dina medarbetare.

Vill du veta mer eller anlita en konsult ring din personliga kontakt eller närmaste kontor, så hjälper vi dig.

Stockholm 08-616 99 60 | Malmö 040-699 83 80 | Västerås 021 471 20 00

Interimscase

Samverkande chefer

Bättre styrning och klara riktlinjer var ledord när arbetet inleddes med att flytta moderbolagets ekonomiadministration till ett nytt servicecenter. Meritminds uppdrag innebar ansvar för själva...

Dela den här sidan